نسخه چاپيارسال به دوستان عراقچی در نشست هفتگی با خبرنگاران /۳ تغییری در روابط رسمی ایران و کانادا رخ نداده است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت که تغییری در روابط رسمی ایران و کانادا رخ نداده است.

 به گزارش ایلام کوله بار به نقل از فارس، سید‌عباس عراقچی سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره اقدام رسمی کانادا برای بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور خاطرنشان کرد: هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته و تغییری در روابط رسمی دو کشور رخ نداده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره انجام مراسم مذهبی در جمهوری آذربایجان، این کشور را کشور بزرگ اسلامی و عمدتا شیعه برشمرد و با بیان اینکه مظاهر اسلامی در این کشور همواره قوی بوده است، گفت: مردم این کشور همواره گرایش قوی به اسلام و مظاهر اسلامی داشته‌اند و ما غیر از این را در این کشور شاهد نبوده‌ایم.

عراقچی در خصوص اظهارات سفیر سابق آمریکا در باکو که به جمهوری آذربایجان نسبت به دچار شدن به سرنوشتی چون مصر هشدار داده عنوان کرد: ما مخالف هرگونه دخالت کشورهای دیگر در امور داخلی هر کشوری هستیم و به آمریکایی‌ها توصیه می‌کنیم از این دخالت‌ خودداری کنند و از تحلیل‌های عجیب و غریبی که باعث افزایش تنش‌های داخلی می‌شود بپرهیزند.

وی ادامه داد: اگر مقامات آمریکایی می‌توانستند چنین پیش‌بینی‌هایی داشته باشند قطعا در مسائل منطقه جلوتر از دیگران بودند.

یکی از خبرنگاران به نگرانی مقامات آمریکایی از توافقات ایران و آرژانتین در قضیه آمیا اشاره کرد که عراقچی با بیان اینکه این نگرانی ها جای تعجب دارد، اظهار داشت: ایران و آرژانتین در سالهای طولانی روابطی خوب و دوستانه داشته‌اند و همکاری‌های اقتصادی زیادی داشته‌ایم و در مورد رآکتور تحقیقاتی تهران نیز تامین سوخت آن توسط آرژانتین صورت می‌گرفت. موضوع آمیا باعث تلخی در این روابط برای چندین سال شد که هیچگاه ابعاد واقعی آن روشن نشد و دلیل واقعی آن دخالت‌های رژیم صهیونیستی در این زمینه بود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر دو کشور تصمیم گرفته‌اند این سوءتفاهم را به نحو مدبرانه حل و فصل کنند، اظهار داشت: اینکه کشورهای دیگر از این موضوع نگران و عصبانی هستند برای ما قابل درک نیست و به آنها توصیه می‌کنیم که از روابط ایران و آرژانتین نگرانی نداشته باشند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره روحیه رئیس‌جمهور در پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی در مجامع بین‌المللی خاطرنشان کرد: در طول هشت سال گذشته جمهوری اسلامی ایران حضور گسترده و مشارکت جدی در عرصه‌های بین‌المللی و سازمان‌های بین‌المللی داشته است. حضور رئیس‌جمهور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل و سخنرانی ایشان که همگان منتظر شنیدن این سخنان بودند، مصاحبه‌ها و ملاقات‌های متعدد و حضور در جمع نخبگان و همچنین حضور در سازمان همکاری اسلامی و جنبش عدم تعهد که به ریاست ایران بر این جنبش منجر شد،دولت جمهوری اسلامی در همه این عرصه‌ها شعارها و مواضع اصولی انقلاب را همواره تکرار کرد و همواره از صلح در کنار عدالت حمایت به عمل آورد.

به گفته عراقچی ورود مفهوم عدالت به مذاکرات و مباحث بین‌المللی در نتیجه تلاش‌های جدی سیاست خارجی دولت کنونی بوده است.

وی ادامه داد: ما سعی کردیم همه مفاهیم موجود بین‌المللی که غربی‌ها در جهت منافع خود هدایت می‌کردند را با معرفی مفاهیم جدید و تأکید بر مفهوم عدالت در مسیر درست خود هدایت کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: مواضع دولت احمدی‌نژاد مبنی بر ایستادگی و مقاومت، ثمرات و نتایج خود را در تثبیت حقوق هسته‌ای ایران برجا گذاشت. مفاهیمی چون مقاومت، ایستادگی و عدالت در کنار صلح و امنیت از دستاوردهای دولت نهم و دهم در عرصه بین‌المللی بود که مورد تقدیر مقام معظم رهبری نیز قرار گرفت.

https://ilam.koolebar.ir/node/465

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کپچا
. CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.